Potrzeba
Strategia Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności ściśle wiąże trajektorię transformacji sektora transportu z cyfryzacją i rozwojem technologii umożliwiających autonomizację ruchu. Sektor Autonomicznej Mobilności oparty jest o ciągłą innowacyjność, autonomiczność związaną z rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, szybką komunikację bezprzewodową (typu 5G, 6G), nanomateriały czy materiały kompozytowe. Rozwija się, oferując innowacyjne rozwiązania wykraczające poza tradycyjne pojęcie transportu i znajdujące zastosowanie w innych obszarach m.in. bezpieczeństwie oraz obronności. Z kolei technologie takie jak AI, IoT i robotyka, niosą nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa produktów i odpowiedzialności za nie. Obejmują m.in. kwestie związane z łącznością z Internetem, autonomią urządzeń, zależnością od danych, czy złożonością produktów i systemów.
Unijna Strategia Standaryzacji podkreśla potrzebę tworzenia standardów wspierających „ekologiczny” i cyfrowy jednolity rynek UE, co jest niezbędne dla bezpiecznego wprowadzania innowacyjnych produktów na rynek.
W kontekście tych wyzwań, Polska i Unia Europejska potrzebują odpowiedniej infrastruktury badawczo-wdrożeniowej, która mogłaby wspierać rozwój i implementację technologii autonomicznych. Projekt Centrum Badawczego Inteligentnych Systemów Transportowych i Obiektów Autonomicznych (CBIST&OA) stanowi odpowiedź na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu oraz Strategii Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności zakładających redukcję emisji gazów cieplarnianych i promowanie mobilności zrównoważonej.
Wykorzystując szansę, jaką daje szybko rozwijający się sektor technologii autonomicznych, Polska ma potencjał, by zająć istotne miejsce w globalnym łańcuchu wartości i zostać pozytywnie odbieranym graczem na międzynarodowej scenie innowacyjności i technologii. Projekt Centrum sprzyjać będzie również rozwojowi rynku targów i konferencji, co bezpośrednio wpłynie na powiązane sektory gospodarki, pokazując wszechstronność i wielowymiarowość sektora pojazdów autonomicznych, obejmującego m.in. informatykę, telekomunikację oraz technikę samochodową i lotniczą. Dzięki temu projektowi, Polska stanie się atrakcyjnym miejscem dla inwestycji innowacyjnych o dużej wartości dodanej, co będzie stymulować krajową innowacyjność na szeroką skalę. Centrum zapewni również odpowiednie warunki do realizacji przełomowych projektów naukowych, zatrzymując w kraju utalentowanych polskich naukowców oraz zachęcając do powrotu tych, którzy wyemigrowali, co w rezultacie powstrzyma eksport krajowych talentów. Ma on również na celu wspieranie kluczowych inwestycji publicznych, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy inwestycje Offshore, przyczyniając się do zatrzymania wydatków publicznych w kraju. Jego realizacja przyniesie istotne korzyści dla polskiej gospodarki, zwiększając innowacyjność, rozwój społeczno-gospodarczy stanowi zatem kluczową inwestycję w przyszłość polskiej gospodarki, otwierając nowe możliwości na arenie międzynarodowej.